OPIEKA W GOSPODARSTWIE ROLNYM
Gospodarstwa opiekuńcze świadczą osobom potrzebującym pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi prowadzone są w oparciu o infrastrukturę gospodarstwa i w powiązaniu z wykonywaną działalnością rolniczą. Opieka może być świadczona w formie dziennej lub całodobowej.
Opieka całodobowa polega na zapewnieniu osobie z niej korzystającej miejsca stałego pobytu, w którym zaspokajane są wszystkie jej potrzeby życiowe. Osoba korzystająca z opieki całodobowej na stałe mieszka w placówce świadczącej opiekę.
Opieką dzienną jest natomiast wsparcie, które jest świadczone przez kilka godzin dziennie, zazwyczaj w dni robocze. Osoba korzystająca z opieki dziennej mieszka na stałe w swoim domu rodzinnym, a pomoc udzielana w gospodarstwie jest dla niej jedynie wsparciem w codziennym funkcjonowaniu.
Wyróżnikiem jakościowym opieki w gospodarstwie społecznym jest tzw. AGROTERAPIA, czyli celowe oddziaływanie usprawniające – fizycznie i psychicznie – realizowane przy wykorzystaniu zajęć rolniczych, krajobrazu i infrastruktury wiejskiej.
W Polsce trwają intensywne prace nad wdrożeniem do porządku prawnego i rzeczywistości gospodarczej formy gospodarstwa opiekuńczego. Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie w latach 2019-2022 uczestniczyło wraz z MRiRW, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie w realizacji projektu pn. „GROWID – Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.
W wyniku projektu wypracowane zostały założenia modelu gospodarstwa opiekuńczego w Polsce oraz strategia jego wdrożenia. Zgodnie z modelem gospodarstwo opiekuńcze ma stanowić formę wsparcia w zakresie opieki i integracji społecznej seniorów w ramach gospodarstwa prowadzącego działalność rolniczą. Usługi oferowane w gospodarstwie opiekuńczym muszą być świadczone w oparciu o infrastrukturę i zasoby gospodarstwa, umożliwiając prowadzenie agroterapii.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie projektu www.growid.pl.
Ostateczny model gospodarstwa opiekuńczego jest obecnie przedmiotem pracy międzyresortowego Zespołu do spraw wdrożenia modelu gospodarstwa opiekuńczego, powołanego Zarządzeniem Nr 30 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2021 r.