EDUKACJA W GOSPODARSTWIE ROLNYM
Gospodarstwa edukacyjne łączą działalność czynnego gospodarstwa rolnego z profesjonalnymi usługami edukacyjnymi. Ich istotą jest przybliżenie społeczeństwu wiedzy o pochodzeniu żywności w kontakcie z autentycznym środowiskiem wiejskim. Cele dydaktyczne realizowane są podczas wizyt w gospodarstwie rolnym ze specjalnymi programami zajęć i warsztatów. Jest to rodzaj edukacji nieformalnej, w której rolę edukatorów pełnią sami rolnicy i członkowie ich rodzin. Do tej działalności nie zalicza się zlokalizowanych na wsi placówek oświatowych, prowadzących regularne kształcenie i doskonalenie zawodowe.
W Polsce działania edukacyjne gospodarstw rolnych są identyfikowane marką ZAGRODA EDUKACYJNA, która stanowi zastrzeżony znak towarowy. Mogą się o nią ubiegać gospodarstwa edukacyjne, spełniające standardy marki określone Regulaminem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i zweryfikowane przez doradztwo rolnicze. Prawo do posługiwania się nazwą ‘Zagroda Edukacyjna’ mają wyłącznie sprawdzone i rekomendowane przez doradztwo rolnicze obiekty, zlokalizowane na obszarach wiejskich, prowadzące zajęcia dydaktyczne oparte o własne zasoby rolnicze w zakresie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, przetwórstwa płodów rolnych, świadomości ekologicznej i konsumenckiej oraz dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej. Zagroda Edukacyjna jest zobowiązana do posiadania zwierząt gospodarskich lub upraw rolniczych przystosowanych do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępnianych jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i osób dorosłych podróżujących indywidualnie lub w grupach.
Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych skupia wyłącznie te gospodarstwa edukacyjne, które dobrowolnie przeszły procedurę kwalifikacji i uzyskały prawo do posługiwania się zastrzeżoną nazwą ZAGRODA EDUKACYJNA.
Więcej o funkcjonowaniu Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych na www.zagrodaedukacyjna.pl oraz na facebook.com/SiecZagrodEdukacyjnych.